بهبود جریان نقدی برای کسب و کار

بهبود جریان نقدی برای کسب و کار

در این مقاله با جریان وجه نقد در کسب و کار آشنا می شوید و نکاتی برای بهبود جریان نقدینگی خود را مشاهده خواهید کرد، که با رعایت آنها به بهبود جریان وجه نقد کسب و کار خود کمک خواهید کرد.

اگر صاحب یک کسب ‌و کار هستید و فروش یا خط برتر شما با سرعتی بی‌سابقه در حال رشد است و هر سال سودتان را افزایش می‌دهید، مطمئناً در مسیر درستی قرار گرفته‌اید. اما گارد خود را پایین نیاورید. حتی شرکت‌های در حال رشد و سودآور نیز می‌توانند با مشکلات جریان نقدی مواجه شوند، اگر فعالیت‌های مالی، عملیات و/یا سرمایه‌گذاری آن‌ها به طور کارآمد اجرا نشود.

جریان نقدی چیست؟

جریان نقدی مقدار خالص وجه نقدی است که از یک شرکت وارد و خارج می شود. موفقیت یک شرکت با توانایی آن در ایجاد جریان های نقدی مثبت از طریق روند تجاری آن تعیین می شود. وجه نقد وارد شده به یک شرکت که به عنوان جریان ورودی شناخته می شود، شامل درآمدهای حاصل از فروش کالا یا خدمات و همچنین درآمد حاصل از سرمایه گذاری است. وجه نقد خروجی از یک شرکت که به عنوان جریان خروجی شناخته می شود، شامل هزینه ها و پرداخت بدهی است.
هدف از تهیه صورت جریان نقدینگی تهیه اطلاعاتی در ارتباط با دریافتها و پرداختهای نقدی در طی یک دوره حسابداری می باشد و همچنین تهیه ی اطلاعاتی با مبانی نقدی در ارتباط با فعالیتهای عملیاتی، سرمایه گذاری و تامین مالی واحد تجاری است. بنابراین صورت جریان وجوه نقد گزارشی از دریافتهای نقدی، پرداختهای نقدی و خالص تغییرات در نتایج نقدی ناشی از فعالیتهای عملیاتی، مالیات بر درآمد، بازده سرمایه گذاری و تامین مالی شرکت در طی یک دوره حسابداری است.

طبقه بندی جریان نقدی:

سه طبقه بندی اصلی جریان نقدی عبارتند از جریان نقدی ناشی از فعالیت های عملیاتی، جریان نقدی ناشی از فعالیت های تامین مالی و جریان نقدی ناشی از فعالیت های سرمایه گذاری. همه در صورت جریان های نقدی در صورت های مالی شرکت ظاهر می شوند.
چگونه می توانید جریان نقدی را افزایش دهید؟
راه‌های افزایش جریان نقدی برای یک کسب ‌و کار شامل ارائه تخفیف برای پرداخت‌های زودهنگام، بهبود موجودی، انجام بررسی اعتبار مصرف‌کننده و استفاده از حساب‌های پس‌انداز با بهره بالا است.
جریان نقدی سالم نتیجه عملیاتی است که به طور کارآمد و روان انجام می شود. در حالی که اجرای برخی یا همه مراحل فوق باید به شما کمک کند جریان نقدی کسب و کار خود را افزایش دهید، همچنین باید مطمئن شوید که تصمیمات درستی در مورد بازاریابی، خدمات مشتری، توسعه محصول یا خدمات، و جذب مشتری جدید می گیرید. به همین دلیل ضروری است که طرح کسب و کار خود را به طور منظم بررسی و به روز کنید تا مطمئن شوید که روندها و چالش ها را پیش از تأثیرگذاری بر سودآوری شما پیش بینی می کنید.
به عنوان مثال، اگر بدهی های شما قبل از ورود مطالبات شما (پول حاصل از فروش که هنوز جمع آوری نکرده اید) سررسید شود، با مشکلات جریان نقدی مواجه خواهید شد. این به نوبه خود به این معنی است که شما نمی توانید صورتحساب های خود را به موقع پرداخت کنید، که می تواند منجر به مشکلات بزرگ تری شود، مانند پرداخت به موقع حقوق و دستمزد و مواجه شدن با سؤالات اعتبار و توانایی در پرداخت ها.
حتی شرکت‌های سودآور ممکن است در زمانی که بدهی‌هایشان سررسید می‌شود، پیش از جمع‌آوری پول کافی از فروش با مشکلات جریان نقدی مواجه شوند.
برای به دست آوردن کنترل بر جریان نقدی خود، اجرای سیاست های جدیدی مانند ارائه تخفیف به مشتریانی که بدهی خود را زودتر پرداخت می کنند، تشکیل تعاونی خرید با سایر مشاغل و استفاده از پرداخت الکترونیکی برای پرداخت صورتحساب را در نظر بگیرید. همچنین می توانید در مورد ایجاد شرایط بهتر با فروشندگان خود مذاکره کنید، روش های ارسال و پرداخت صورتحساب خود را بهبود ببخشید و یا افزایش قیمت برای افزایش جریان نقدی خود را تست کنید.
در ادامه چند راهکار مناسب برای افزایش نقدینگی را مشاهده خواهید کرد.

1. ارائه تخفیف برای پرداخت زودهنگام

همه افراد مشوقی را دوست دارند، و اگر به مشتریان تخفیف بدهید اگر قبض‌هایشان را زودتر بپردازند، یک موقعیت برد/برد برای هر دوی شما ایجاد می شود. دریافت پول نقد به موقع به جریان نقدی شما کمک می کند.

2. بررسی اعتبار مشتری

اگر مشتری نمی‌خواهد پول نقدی به شما پرداخت کند حتماً یک بررسی اعتباری انجام دهید، به‌ویژه قبل از ثبت‌نام. اگر مشتری اعتبار ضعیفی دارد یا دارای بدهی می باشد، می توانید با خیال راحت فرض کنید که پرداخت ها را به موقع دریافت نخواهید کرد.
هر چقدر هم که بخواهید به این افراد فروش داشته باشید، تاخیر در پرداخت ها به جریان نقدی کسب و کار شما آسیب می زند. اگر با وجود هرگونه اعتبار مشکوک، فروش را انتخاب کردید، حتماً آن را با نرخ سود بالا تنظیم کنید

3. تعاونی خرید تشکیل دهید

قدرت را در اعداد در نظر بگیرید و شرکت‌های همفکر دیگری را بیابید که حاضر هستند پول نقد خود را در ازای قیمت های پایین تر محصولات شما پرداخت می کنند و در عوض به صورت اعتباری در اختیار مشتریان قرار می دهند.


4. موجودی خود را بهبود بخشید

یک بررسی موجودی انجام دهید. فهرستی از کالاهایی که می‌خرید و در هنگام فروش با سرعت محصولات دیگر شما حرکت نمی‌کنند تهیه کنید. آنها پول نقد زیادی را جمع می کنند و می توانند به جریان نقدینگی شما آسیب بزنند.
به جای خرید بیشتر کالاهایی که می خواهید به مشتریان ارائه دهید از شر چیزهایی که کمتر به فروش می رسند خلاص شوید، حتی اگر نیاز دارید آن را با تخفیف بفروشید. دوری از محصولاتی که عاشق آن‌ها شده‌اید سخت است، به این امید که روزی به طور جادویی شاهد افزایش تقاضا باشید، اما این امر تقریبا هرگز اتفاق نمی‌افتد. واقع بین باشید نه احساساتی.

5. فاکتورها را فوراً ارسال کنید

از این طریق خواهید دید که مطالبات با سرعت بیشتری وارد می شوند. مطمئن شوید که اصول اولیه نحوه تنظیم یک فاکتور خوب را درک کرده اید. شما می خواهید فاکتورهای شما به راحتی خوانده شود و شرایط به وضوح بیان شود. تاریخ سررسید را در چند جا (ترجیحاً پررنگ) از جمله در بالای فاکتور و در برگه پرداخت در پایین قید کنید. دستورالعمل های واضحی را در مورد انواع پرداخت پذیرفته شده درج کنید. اگر خودتان هزینه تأخیر پرداخت می‌کنید، مطمئن شوید که این اطلاعات را نیز در فاکتور برای مشتریان درج کرده‌اید.

در حسابینو می توانید با استفاده از فاکتور آنلاین صورتحساب ها را از طریق پیامک و ایمیل برای مشتریان ارسال نمایید.


6. از پرداخت های الکترونیکی استفاده کنید

در صورت پرداخت الکترونیکی، می توانید تا صبح روزی که قرار است صورتحساب پرداخت شود صبر کنید. این روش زمان جریان نقدی شما را بهبود می بخشد. همچنین می توانید از کارت اعتباری تجاری استفاده کنید، زیرا برخی از آنها مهلتی به مدت 21 روز تا منقضی شدن ارائه می دهند که می تواند به افزایش جریان نقدی شما کمک زیادی کند.

7. کمتر به تامین کنندگان بپردازید

اگر ارتباط دوستانه و منظم با تامین کنندگان داشته باشید، شانس بیشتری برای دستیابی به شرایط بهتر با آنها خواهید داشت. اگر تامین کنندگان مایلند در ازای  پیش پرداخت به شما تخفیف بدهند، حتما آن را پیشنهاد دهید. یادگیری تسلط بر هنر مذاکره بخشی ضروری از انجام تجارت است و می تواند به شما کمک کند تا تامین کنندگان خود را متقاعد کنید تا معامله بهتری به شما ارائه دهند.

8. از حساب های پس انداز با بهره بالا استفاده کنید

این امر ضمن رشد موقعیت نقدی، نقدینگی را برای شما فراهم می کند. بهترین حساب‌های پس‌انداز با بازدهی بالا، نرخ‌های بهره را ۲۵ برابر بیشتر از میانگین ملی ارائه می‌دهند، به این معنی که از پولی که ذخیره کرده‌اید نیز، درآمد کسب خواهید کرد.

9. افزایش قیمت

افزایش قیمت مفهومی است که بسیاری از صاحبان مشاغل را می ترساند. آنها نگران هستند که این امر منجر به کاهش فروش شود. اما بد نیست که قیمت گذاری را برای یافتن رقم واقعی و کامل محصولات خود آزمایش کنید و بدانید که مشتریان تا چه حد مایل به ترک شما هستند؟! هیچ راهی برای دانستن وجود ندارد مگر اینکه فرصتی را به دست آورید.


مدیریت بودجه برای کسب و کار در 5 مرحله


نقدینگیبهبود نقدینگی