نکات مهم بستن سال مالی برای تمام مشاغل

نکات مهم بستن سال مالی برای تمام مشاغل

برای اکثر مشاغل پایان سال زمانی پر استرس و معمولاً شلوغ‌ترین بخش سال مالی است زیرا وظایف زیادی وجود دارد که باید به آنها رسیدگی کنید در ادامه نکات کاربردی بستن سال مالی را مطالعه خواهید کرد.

طبق آخرین قانون مالیاتی از سال های گذشته، اگر شما شخص حقیقی باشید برای ارائه اظهارنامه مالیاتی سال قبل به اداره مالیات تا ۳۱ خرداد ماه هر سال فرصت دارید و در صورتی که شخص حقوقی هستید تا 31 تیر ماه فرصت دارید. البته در حال حاضر تمامی مراحل بصورت آنلاین  در سامانه سازمان امور مالیاتی کشور قابل ثبت هست.
بدون وجود یک سیستم حسابداری مناسب، ممکن است دفاتر شما مرتب نباشند. ممکن است چندین پرداخت را از دست بدهید و گزارش های شما مملو از خطا باشد. با این حال، اگر از یک نرم افزار حسابداری آنلاین مانند حسابینو استفاده کنید، کل فرآیند بسیار آسان تر می شود.
بر اساس مدل کسب‌وکاری که انتخاب می‌کنید، نیاز هست که حواستان به انجام چند کار حسابداری پایان سال باشد. اگر می‌خواهید در پایان سال مالی، فشار کاری کمتری داشته باشید، می‌توانید اکثر این موارد را به صورت روزانه، ماهانه یا حتی فصلی انجام دهید.
ما در این مقاله در مورد برخی از دستورالعمل‌های ضروری برای بستن حسابها در پایان سال مالی بحث خواهیم کرد، و اینکه چگونه می‌توانید از حسابینو برای انجام این وظایف استفاده کنید تا بتوانید مجموعه‌ای کامل و دقیق از سوابق مالی کسب‌وکار خود را دریافت کنید.


تمام فاکتورها را کامل کنید

اطمینان حاصل کنید که برای همه مشتریان خود صورت حساب ارسال می کنید و پرداخت های معوقه را به آنها یادآوری می کنید. بررسی کنید که آیا سفارش‌های فروش باز یا پروژه‌های فعالی دارید که هنوز صورت حساب ندارند و برای آنها فاکتور ارسال کنید.


پیگیری پرداخت های معوقه

در طول سال مالی، باید به مشتریانی که به موقع پول شما را پرداخت نکرده اند، یادآوری ارسال کنید تا بتوانید جریان نقدی خود را کنترل نمایید.
با نزدیک شدن به پایان سال، اطمینان حاصل کنید که با هر گونه پرداختی که هنوز دریافت نکرده اید مقابله کنید. در حسابینو از قسمت اشخاص لیست بدهکاران را جستجو کنید تا گزارش مشتریان با مانده بدهکار نمایش داده شود و بدانید که مشتریان شما هنوز چه مقدار پول به شما بدهکار هستند .


تهیه لیست مطالبات مشکوک الوصول

اکنون متأسفانه، همه مشتریان در شرایطی توان پرداخت پول شما را ندارند. اگر این اتفاق می افتد و فکر می‌کنید که هرگز به شما پرداخت نمی‌کنند، می‌توانید این بدهی را در لیست مطالبات مشکوک الوصول  بنویسید. برای اطمینان از اینکه قبل از نوشتن فاکتور به اندازه کافی منتظر مانده اید (معمولاً پس از گذشت شش ماه از تاریخ سررسید)، مشتریانی که فاکتورهای دیررس دارند را می توانید در این گزارش بیابید. می‌توانید یک پیامک یادآوری نهایی برای آنها ارسال کنید، اما اگر پاسخی دریافت نکردید، این فاکتورهای عقب افتاده را یادداشت کنید. دلیل اهمیت مطالبات مشکوک الوصول ان است که صورت سود وزیان را تحت تاثیر قرار میدهد.


ثبت هزینه ها

اطمینان حاصل کنید که تمام صورتحساب های فروشندگان خود را ثبت کرده اید. اگر برای بیمه پیش پرداخت انجام دادید، آن را به عنوان "دارایی" ثبت کنید. بخشی از مبلغ مربوط به امسال را مجدداً دسته بندی کنید و آن را در قسمت «هزینه ها» ثبت کنید. همچنین، اگر هزینه‌های تجاری متحمل شده‌اید، آن‌ها را جداگانه پیگیری کنید. شما می توانید برای این موارد کسر مالیات درخواست کنید.


ارزیابی موجودی انبار

اگر ارزش بازار موجودی شما کاهش یافته باشد، ممکن است بتوانید کسر اضافی را درخواست کنید. یک انبارداری انجام دهید و ببینید چه تعداد از اقلام شما یا منسوخ شده اند یا دیگر در شرایط قابل فروش نیستند. علاوه بر این، مطمئن شوید که شماره موجودی فیزیکی شما با اعداد موجودی گزارش شده در حسابینو مطابقت دارد. در ضمن موجودی کالا در حسابینو نباید منفی باشد. در اینصورت بستن سال مالی امکان پذیر نیست.


تهیه صورت مغایرت بانکی

صورت مغایرت بانکی به شما کمک می کند تا مغایرت ها، اشتباهات احتمالی بانکی را که در حساب شما اتفاق افتاده است شناسایی کنید. همچنین به شما اطلاع می دهد که چه تراکنش هایی را مجاز کرده اید که هنوز حساب را تسویه نکرده اند، مانند چک های نقد نشده. این کار خسته کننده را می توان بسیار ساده تر کرد اگر هر ماه این کار را انجام دهید. تراکنش هایی که از فیدهای بانک شما واکشی می شوند را دسته بندی و مطابقت دهید. در حسابینو  می توانید از قسمت گزارشات سیستمی - خزانه داری تراکنش های مربوط به هر کدام از حسابهای بانکی خود را ملاحظه نمایید و با صورت حساب بانکی خود مطابقت دهید.
اطمینان حاصل کنید که تمامی فاکتورها و صورت حساب ها در نرم افزار حسابداری شما با تراکنش های صورت حساب بانکی شما مطابقت دارد. حواستان به چک‌های لغو شده و پاک‌نشده باشد، زیرا می‌توانند حساب‌های شما را در لحظات مهم تعطیلی پایان سال خراب کنند.


سود و زیان مربوط به معاملات چند ارزی

اگر حساب های بانکی به ارزهای مختلف دارید، باید سود یا زیان ناشی از نوسانات نرخ ارز را حساب کنید. در صورتی که در یک کشور خارجی تجارت می کنید و یا با چندین ارز کار می کنید، حتماً مبلغ صحیح مالیات را بر روی پولی که بدهکار هستید بپردازید، در غیر این صورت در معرض تخلف مالیاتی قرار خواهید گرفت.


مرور گزارش های سالانه

صورت سود و زیان شما به شما می گوید که چقدر درآمد داشته اید و چقدر هزینه کرده اید. گزارش سال جاری را با سال قبل مقایسه کنید تا ببینید آیا کسب و کار شما خوب است یا خیر. گزارش جریان نقدی خود را تجزیه و تحلیل کنید تا بفهمید پول شما از کجا می آید و چگونه خرج می شود. شما می توانید از این اطلاعات برای پیش بینی جریان نقدی آتی استفاده کنید، که به نوبه خود می تواند به شما در بودجه بندی سال آینده کمک کند.
پس از انجام همه این کارها، گزارش های مالی خود را به حسابدار خود ارسال کنید تا بتواند امور مالی شما را بررسی کند و به شما در برنامه ریزی برای سال آینده کمک کند. اگر از حسابینو استفاده می‌کنید، می‌توانید از دردسر ارسال همه این اسناد خلاص شوید. فقط کافیست یک کاربری با سطح دسترسی یک حسابدار  ایجاد نمایید تا بتواند تمام موارد لازم را انجام دهد و امور مالیاتی را برای شما ثبت کند.


و در نهایت بستن سال مالی

در نرم افزار حسابینو بعد از اطمینان از انجام مراحل فوق ، برای بستن سال مالی فقط کافی است از قسمت تنظیمات-بستن سال مالی در صورت سود ده بودن درصد مالیات را در قسمت مربوطه وارد نموده و روی گزینه بستن سال مالی و ایجاد سال جدید کلیک نمایید، در این هنگام سند های بستن حساب های موقت  و سند اختتامیه بطور اتوماتیک ثبت میشوند و سند افتتاحیه سال جدید ایجاد میشود.
امیدواریم این نکات به شما کمک کند تا پایان سال را با موفقیت پشت سر بگذارید. اگر همه اینها را کامل کرده اید، سزوار تبریک گفتن به خود هستید. همه چیز برای سال آینده آماده است.

بستن سال مالیمالیات